Rozbudowa komputera stacjonarnego PC
Rozbudowa komputera stacjonarnego PC możliwa jest, w przeciwieństwie do laptopów, w szerokim zakresie.
Można wymienić tu prawie każdy element, czyli rozbudowie, wymianie na szybszy, może podlegać:
- płyta główna
- procesor, zgodnie z rodzajem złącza na płycie głównej (Socket)
- pamięć RAM
- dysk twardy na SSD
- zasilacz
- karta dźwiękowa
- karta sieciowa, np. bezprzewodowa karta WiFi
- czytnik kart pamięci
- sama obudowa
Dzięki rozbudowie komputer znacznie przyspieszy, skróci się czas uruchamiania systemu operacyjnego Windows, a także uruchamiania poszczególnych programów lub gier.
Wzrost wydajności zależy jednak od wieku i parametrów komputera, w przypadku starych komputerów rozbudowa może nie być opłacalna. Jeżeli w komputerze znajduje się procesor 1-rdzeniowy, starszej generacji, to niestety nie ma sensu zwiększać ilości pamięci RAM lub wymieniać dysku na szybki elektroniczny SSD. Również w takim przypadku system operacyjny nowej generacji będzie działał wolno lub nieprawidłowo, ze względu na brak sterowników do niektórych urządzeń w komputerze.
W sytuacji, kiedy komputer posiada procesor 2- lub 4-rdzeniowy, ale starszej generacji, jego rozbudowa w celu przyspieszenia pracy także może nie być opłacalna. Wiąże się to z brakiem możliwości wymiany procesora na model nowszej generacji. Jednak zarówno w pierwszym i drugim opisanym przypadku można dokonać rozbudowy do o nowe podzespoły, z tym, że wiąże się to z wymianą kilku elementów na raz: płyty głównej, procesora, dysku twardego, być może także pamięci RAM oraz zasilacza, czyli może pozostać niezmieniona tylko obudowa, jednak jeżeli jest to obudowa bardzo stara, nowe elementy mogą być z nią niekompatybilne.
Po rozbudowie podzespołów komputerowych może zaistnieć jeszcze potrzeba ponownej instalacji systemu operacyjnego lub instalacji nowej jego wersji, a także konieczności zabezpieczenia danych i przeniesienia ich na nowy dysk lub do nowego systemu Windows. Taka sytuacja raczej na pewno wystąpi, jeżeli w komputerze zmieniona zostanie płyta główna na inny model, z innymi układami chipset.
Koszt usługi: 20 – 120 zł
Czas realizacji: 1 – 5 dni robocze ( w zależności od dostępności części)
Zobacz więcej: naprawa komputerów